AKTUALNOŚCI
Ogłoszenie
Informujemy, że na platformie zakupowej Open Nexus trwa postępowanie na zakup węzłów cieplnych (ID 643141) .
W dniu 27.07.2022 na skutek wiadomości od jednego z Oferentów zmieniono Załącznik nr 7 - rysunek pomieszczenia przy ulicy Partyzanów 5 , gdzie błednie został podany jeden z wymiarów.
Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości
Pod takim hasłem odbyło się w Polsce Światowe Forum Miejskie (WUF) - największe i najważniejsze wydarzenie na świecie poświęcone rozwojowi miast.
Od 26 do 30 czerwca 2022 r. Katowice stały się przestrzenią do dialogu dla wszystkich, którym na sercu leży los ich małych ojczyzn.
Po raz pierwszy największe i najważniejsze wydarzenie poświęcone miastom – Światowe Forum Miejskie – odbyło się w naszej części Europy. To ogromny prestiż dla Polski i wyraz zaufania ze strony naszych partnerów z ONZ. W czwartek 30 czerwca zakończyło się trwające pięć dni Światowe Forum Miejskie – wydarzenie organizowane co dwa lata przez UN-Habitat (agendę ONZ ds. osiedli ludzkich). W tym roku po raz pierwszy miało miejsce w Polsce, a dokładniej – w Katowicach. Powodem wyboru tego miasta jest jego transformacja z ośrodka górniczego w centrum innowacji i technologii. Dyskusje podczas WUF 11 (World Urban Forum) prowadzone były pod hasłem „zmieniać miasta dla ich lepszej przyszłości”, co samo w sobie brzmi jak utarty frazes, jednak tematy poruszane podczas forum pokazały, jak wiele pozostało jeszcze do zrobienia w kwestii rozwoju miast . Uczestnikiem podczas tego forum była gmina Końskie, która została zaproszona do dokonania podpisu pod „Planem dla miast”. Natomiast burmistrz i prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej mieli swoje wystąpienia.
„Gminy zaangażowane w realizację celów zrównoważonego rozwoju miały okazję podpisywać Plany dla Miast, potwierdzające stopień przygotowania i realizacji takich działań. To bardzo satysfakcjonujące, że jednym z zaproszonych do udziału w programie pilotażowym i do uroczystego podpisania takiego Planu samorządów jest Miasto Końskie. Co potwierdza stosowny certyfikat. Trudno dziś nawet ocenić, jak wielkie znaczenie będzie to miało przy konkursach w nowej perspektywie finansowej” – mówi Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.
Burmistrz Krzysztof Obratański i Prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Tomasz Szatkowski wystąpili też jako uczestnicy w panelu poświęconym transformacji energetycznej. Okazało się, że koneckie doświadczenia i plany są na takim forum godne zainteresowania. Obydwaj mówili o planach stworzeniach w naszym regionie nowoczesnej kotłowni przyszłości, która zarządzałaby energią w oparciu o wielkie bufory wodne.
Głównymi tematami forum były:
- Miasta sprawiedliwe
- Zielona przyszłość miast
- Innowacje i technologie
- Budowanie odporności miast
- Planowanie i zarządzanie miejskie
- Przyszłość gospodarki i finansów miejskich
- Reagowanie na kryzysy i odbudowa miast
Ciepłownia przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE
Na terenie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Końskich Sp. z o.o. zlokalizowany zostanie demonstrator technologii sfinansowany w ramach I etapu konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „Ciepłownia przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE”
Celem jest opracowanie i wdrożenie technologii, które umożliwią przekształcanie systemów ciepłowniczych opartych na paliwach kopalnych w efektywne energetycznie i kosztowo przedsiębiorstwa. Projekt zakłada wykorzystanie odnawialnych źródłach energii w co najmniej 80 proc. Budżet całego przedsięwzięcia to 38 mln zł.
Linki do informacji prasowych o projekcie:
Link do listy rankingowej w ramach przedsięwzięcia: „Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE”
PEC w Końskich Sp. z o.o. został objęty w/w projektem w ramach Konsorcjum : RAFAKO Innovation Sp. z o.o. i EC BREC Instytut Energetyki Odnawialnej Sp. z o.o. - pozycja 3 na liście. LINK www.gov.pl
elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym
Atende Industries Sp. z o.o. w konsorcjum z Energoprojekt Katowice S.A. i Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Końskich Sp. z o.o. złożyło projekt do drugiego etapu w konkursie NCBiR dotyczącego stworzenia referencyjnego projektu innowacyjnej elektrociepłowni w lokalnym systemie energetycznym. Opracowany przez Konsorcjum projekt zakłada zmodernizowanie części systemu ciepłowniczego i energetycznego w Końskich w taki sposób, by energia cieplna oraz elektryczna były dostarczane zarówno przez źródła odnawialne wybudowane na potrzeby projektu, jak i dostępne w lokalnej społeczności energetycznej. Wdrożenie ma zapewnić zieloną energię cieplną i elektryczną dla 600 lokali mieszkalnych, a dodatkowo posłużyć do aktywizacji prosumentów oraz stworzyć lokalny rynek energii dzięki powołaniu spółdzielni energetycznej.
Lista Rankingowa w ramach selekcji Wniosków z sierpnia 2021 r. Link tutaj
Lista Rankingowa w ramach oceny Wyników Prac Etapu I z kwietnia 2022 r. Link tutaj
w ramach Przedsięwzięcia: „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym”
Materiały i dokumentacja dla przedsięwzięcia „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym”. Link tutaj
Wiecej szczegółów dotyczących projektu oraz wypowiedzi przedstawicieli firm konsorcjum znajdą Państwo w materiale filmowym . Link tutaj
Innowacyjne ciepłownictwo na dobrej drodze do zeroemisyjności
cIEKAWY ARTYKUŁ O W/W TYTULE ZAMIESZCZONY NA STRONIE INSTYTUTU ENERGII ODNAWIALNEJ NA TEMAT PRZYSZŁOSCI POLSKIEGO CIEPŁOWNICTWA . lINK TUTAJ
Przedsięwzięcie „Modernizacja systemu ciepłowniczego na terenie miasta Końskie o wartości 1 043 403,09 MLN PLN zrealizowane przy wsparciu finansowym z WFOŚIGW”
Dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach